Pri pomyslení na domáce práce s deťmi sa jednoznačne môže naskytnúť otázka či áno alebo nie. Pri prvej myšlienke bude jednoznačne prevládať nie, keďže chceme mať všetky domáce práce rýchlo a hneď za sebou. Ale ako je z dlhodobého hľadiska? Podľa nášho názoru, by ste jednoznačne mali zvážiť domáce práce s deťmi už od útleho veku. A prečo? Odpoveď je jednoduchá: neskôr sa vám to vyplatí! Je isté, že zo začiatku si tieto činnosti budú vyžadovať veľa vášho času a trpezlivosti ale pripravili sme si pre vás zjednodušený „manuál“ ako prispôsobiť domáce práce k veku dieťaťa.
Domáce práce môžu byť nápomocné pre deti v rámci trénovania jemnej motoriky, pohybu a pri vytváraní istej postupnosti. Ak už od útleho veku budete s dieťaťom trénovať to, ako sa efektívne deliť o prácu, tak v budúcnosti sa mu to vyplatí v oblasti tímovej práce. Okrem toho bude cítiť zodpovednosť a dôležitosť v komunite, ktorej sa nachádza a preto je dôležité ho aj vždy pochváliť.
Dieťa vo veku 2-3 rokov:
Dajte dieťaťu také úlohy, ktoré s troškou praxe bude vedieť vykonávať aj úspešne samo. Hovoríme napríklad o utretí stola vlhkou handričkou, odkladanie hračiek, polievanie kvetov, vyhodenie smetí a podobne.
Dieťa vo veku 4-6 rokov:
Dieťaťu môžete dať už aj zložitejšie úlohy akými sú napríklad pripravenie príboru na stôl, párovanie ponožiek a ich odkladanie do skrine, utretie prachu, zametanie, ustlanie postele, kŕmenie menších domácich zvierat, utretie riadu nasucho alebo môžete vyskúšať aj spoločné varenie, pečenie.
Dieťa vo veku 6-12 rokov:
V prípade dieťaťa, ktoré navštevuje prvý stupeň na základnej škole, sa kladie dôraz n ich výkon a efektivitu práce, takže im môžete ponúknuť aj také úlohy, ktoré si vyžadujú prax a pravidelnosť. Akými je napríklad skladanie oblečenia, vysávanie, vyloženie/naloženie práčky, trhanie buriny, vyloženie nákupu, venčenie psíka, výmena posteľnej bielizne, vyhotovenie jednoduchších jedál a podobne.
Dieťa vo veku 12+
V tomto veku sa už dieťaťu môžu prideliť aj úlohy, ktoré si vyžadujú určitú zodpovednosť. Medzi ne zaraďujeme: nákup potravín, kosenie trávnika, umývanie auta, umývanie okien, upratanie kúpeľne, práce na záhrade alebo opatera o menších súrodencov.
Domáce práce netreba vnímať pre deti ako trest alebo záťaž. Pre dieťa to môže byť zábava alebo mierna výzva, ktorú chcú prekonať. Avšak, rovnako ako to zvykne byť aj u nás – dospelých, tak aj deti zvyknú mať náročnejšie dni v škôlke alebo škola a tak sa môže stať, že domáce práce pre nich nebudú práve vhodné. V tomto prípade netreba dieťa náhliť alebo naň tlačiť, i keď môžete tomu dať šancu napríklad tak, že ich vovediete do sveta rozprávok. Ako? Buďte kreatívni! Vymyslite príbeh a tak mu hravo vysvetlíte, čo prečo robíte a tak bude práca ešte väčšia zábava!
Myslíte si, že je tento náš príspevok náučný? Tak sa oň neváhajte podeliť s ostatnými mamičkami! 😊