Ktoré detské knihy by ste mali mať doma na poličke? Toto je našich TOP 5+1 tipov!

Pamätáte si na časy, kedy Vám rodičia čítali rozprávky z knihy? Takéto chvíle sú jedny z tých, ktoré sa naveky zapíšu do pamäte detičiek. Čítanie rozprávok je príjemne strávený čas, ktorý prispieva k rozvoji detskej fantázie, slovnej zásoby a postará sa o vytvorenie pozitívneho vzťahu medzi rodičom a dieťaťom. Tieto klasické detské knižky by jednoznačne nemali ujsť vašej pozornosti:

1. Svrček a mravce (Vojtěch Kubašta, Jiří Zdeňek Novák, Mladé letá 2010)

Kniha v slovenskej verzii predstavuje prebásnenú bájku s obrázkami v podobe leporela. Knižka je farebná a plná atraktívnych prvkov a tak po nej jednoznačne siahnete aj viackrát. Kniha je vhodná ako prvé „čítanie“ pre najmenších knihomoľov.

2. Môj macík (Mária Rázusová – Martáková, Eastone, 2010)

Pamätáte si na príbehy macíka, ktorý vás sprevádzal detstvom? Táto knižka sa jednoznačne stane obľúbenou pre vaše detičky. Macík sa totiž vďaka krátkym básničkám učí novým veciam, ktoré sa mu jednoznačne zídu v každodennom živote.

3. O Guľkovi Bombuľkovi (Mária Ďuríčková, Buvik 2007)

Hlavným hrdinom je Guľko Bombuľko, ktorý je vlastne klbko vlny. Ako sa narodil? Zmotala ho stará mama zo starej pletenej rukavice. Guľko však ušiel na dvor, kde bývali rôzne domáce zvieratká, ktoré sa stali jeho priateľmi. Čo všetko sa Guľkovi na dvore prihodilo a kam sa podel? Príbeh tromfne prerozpráva autorka spolu s ilustráciami od Miloša Nesvadbu.

4. Opice z našej police (Krista Bendová, Buvik 2015)

Mali ste už niekedy doma opicu? Alebo dokonca 15 opíc? S knižkou od Kristy Bendovej si to môžete vyskúšať. Každá z nich je jedinečná, tak budete mať o zábavu jednoznačne postarané! Príbeh troch bračekov, ich trpezlivých rodičov a obetavých starých rodičov vás jednoznačne chytí za srdce. Ponorte sa aj vy do príbehov opičky Fricka, ktorý sa vyberie s rodinou na výlet, dostane nové oblečenie a joj aj sa stratí na chvíľu!

5. O medovníkovom domčeku (Mária Rázusová – Martáková, Buvik 2014)

Kráľovná medzi autorkami detských kníh Mária Rázusová – Martáková sa postarala o jedinečné spracovanie klasickej rozprávky o Jankovi a Marienke. Príbeh o sladkých jahodách a medovníčkoch, o falošnej ježibabe a láskavej mamke, ktorá deťom všetko odpustí sa stane súčasťou nejednej rodiny. Rozprávku O medovníkovom domčeku pôsobivo ilustrovala Květoslava Fulierová.

6. Danka a Janka (Mária Ďuríčková, SPN 2020)

Dvojičky Danka a Janka Botkové sú navlas rovnaké, a tak keď sa Janka pozrie do zrkadla, nie je si istá, či vidí seba alebo sestru Danku a keď sa Danka pozrie na Janku, nevie naisto, či vidí sestru alebo seba v zrkadle. Okrem toho sú ako ostatné deti a zo všetkého najradšej majú rozprávky. Ich veselé i poučné príbehy sú vďaka ilustráciám Boženy Plocháňovej ešte čarovnejšie. Na knihe vyrástla možno aj vaša generácia, tak prečo ju nedopriať aj vášmu dieťaťu?

Spomínate si, ktorá z uvedených kníh bola vaša obľúbená? 😊

Páčil sa vám tento článok?
Tak zdieľajte:
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Odporúčame vám

Nekonečné kreslenie

Ktoré dieťa by nechcelo kresliť? Deti už od útleho veku obľubujú niečo vytvárať ich fantázia nemá medze. Deti treba podporovať v kreslení, keďže sa tak rozvíjajú

Čítaj ďalej

9+1 detských hádaniek

Hádanky sú jednoznačne príjemnou formou zábavy pre detičky. Či už sa chystáte na dlhšiu dovolenku, čakáte u lekára alebo sa len nachádzate v záhrade, tak hádanky sú

Čítaj ďalej