Plastelína: Rozvoj motoriky a zábava v jednom

Neexistuje také dieťa, ktoré by neobľubovalo hru s týmito farebnými, voňavými a mäkučkými „guľôčkami“. Ale prečo sú také výnimočné a obľúbené už desaťročia?

Detská fantázia je nekonečná a ich kreativita nemá hraníc. Plastelína je práve preto výborným spôsobom aby mohli pretaviť svoje predstavy do skutočnosti. Vďaka tejto hmote môžu deti vytvoriť hmatateľné predmety, čo tak predstavuje väčšiu zábavu ako len samotné kreslenie alebo maľovanie.

Ale vedeli ste, že samotná práca s plastelínou je viac ako len hra? Keď sa vaše dieťa hrá s plastelínou, tak zlepšuje nielen svoje zručnosti ale aj svoju vlastnú osobnosť.

Dobré, no nie?

Pozrime sa, čo všetko rozvíja hra s plastelínou:

Kreativitu: všetky hry, vďaka ktorým vie dieťa vytvoriť niečo nové prispievajú k rozvoju kreativity.

Schopnosť pozorovať: všetky výtvory vášho dieťaťa sú vytvorené na základe nejakej predlohy. Dieťa dôkladne sleduje detaily, kopíruje ich a vyhotoví menšiu verziu skutočnosti.

Pamäť: ak dieťa vytvára niečo z pamäti, tak si musí predstaviť daný predmet. Takto aktívne využíva a trénuje svoju pamäť.

Zmysel pre krásu: práca s plastelínou je istým druhom vytváranie niečoho nového, čo prispieva k tomu aby sa v procese rozvíjal u dieťaťa aj zmysel pre krásu. Takto sa zároveň neskôr stanú viac kritickými voči svojim vlastným výtvorom.

Jemné motorické schopnosti: v procese práce s plastelínou sa u detí rozvíjajú jemné motorické schopnosti dieťaťa. Formovanie, stláčanie a trhanie plastelíny prospieva k posilneniu zápästia a svalov v prsoch a dlaniach.

Zmysel pre pomery: dieťa sa bude snažiť kopírovať predmety v daných pomeroch ku skutočnosti. Ak sa odchýli od normálu v pomere ku skutočnosti, tak sa bude snažiť kým nedosiahne presné rozmery.

Dávame do pozornosti